Stuudiost

Stuudio lugu

1984. aasta septembris alustas Irina Jankevichi juhtimisel Tallinnas tegevust tantsustuudio Amrita, kus harrastati India tantse. Väikesest tantsurühmast kasvas välja suur stuudio, kus on tantsitud ka flamenkot ning idamaiseid tantse, kuid tänaseni on peamiseks jäänud klassikaline Lõuna-India tantsustiil bharatanatyam. Harrastajaid on kauni, kuid keeruka India klassikalise tantsu juurde jõudnud nende aastate jooksul mõnisada. Algusaastatel tantsiti ka Põhja-India klassikalist tantsu kathak’ki ja rahvatantse, kuid hiljem jäid need tahaplaanile. Alates 1987. aastast juhatas stuudiot Pille Roosi, kes 2016. aastal andis juhtimise üle Helen Geršmanile ning Ruth Maria Roosi-Otile.

Stuudio arengule on kaasa aidanud kontaktid alguses Venemaa, hiljem Euroopa ja seejärel India tantsijatega. Tantsustuudio Amrita on võõrustanud Eestis mitmeid esinejaid ja õpetajaid. Lavale on jõudnud suuremad kontserdiprojektid nagu „Ma tantsin india tantsu”, „Nektarijooja”, „Tantsud Thanjavurist”, „Govinda lila kathamrita”. Oluline on olnud osalemine Eesti Kontserdi ida muusika festivalil Orient 1992, 1995, 2001. Lisaks üle Eesti toimunud arvukatele esinemistele kõigi tegutsemisaastate jooksul on stuudio traditsiooniks korraldada igakevadisi õpilaskontserte, kus pere ja sõprade ees astuvad üles nii esimesi samme tegevad harrastajad kui ka stuudiost välja kasvanud professionaalsed tantsijad. Stuudio tantsijaid on korduvalt kutsutud esinema ka Soome. Suursündmuseks oli ülesastumine Indias Bangalore’is klassikalise tantsu festivalil „Kalanadam“ 2013. a novembris.

2019. aasta sügisel tähistati tantsustuudio Amrita 35. aastapäeva suurejoonelise juubelikontserdiga (ülal fotol Pille Roosi lilledega).

Pille Roosi

Pille Roosi alustas klassikalise India tantsu bharatanatyam’i õpinguid 1984. aastal Irina Jankevichi juures. 1987. aasta jaanuaris andis Irina stuudio Pillele üle ning sügisest hakkas ta juhendama oma esimest algajate gruppi. Pille on käinud mitmel korral Londonis Bharatiya Vidya Bhavani suvekoolis, kus õppis Chitra Visweshwarani, Leela Ramanathani, Sarasvati Sundareshani ja Surya N. Rao käe all. Samuti käis ta Chitra Visweshwarani tantsukoolis Indias. Ta on täiendanud end veel Arundhati Chattopadayani, Syed Sallaudin Pasha, Malini Srinivasani ja Anusha Subramanyami kursustel ja eratundides Eestis, Janaki Rangarajani ja Shalini Shivashankari kursustel Lätis ja Prakash Yadagudde eratundides UKs.

Pille on lavastanud mitu suuremat kontserti, nagu näiteks „Ma tantsin india tantsu”,„Nektarijooja”, „Tantsud Thanjavurist” ja „Govinda lila kathamrita”, millest „Nektarijooja“ oli Pille soolokontsert. Pille esines sooloetteastega ka 1995. aastal festivalil Orient (korraldaja Peeter Vähi, Eesti Kontsert). Amrita 2016. aasta sügiskontserdi „Sharadchandra“ osaks oli Pille sooloprogramm. Pille juhendamisel on jõudnud arangetram’i ehk kontserteksamini Helen Geršman, Jamila, Jekaterina Ganina ja Larisa Podskochaya ehk Padmini Sridevi.

Tavatundide kõrvalt on Pille korraldanud arvukalt kursusi ja suvelaagreid. 2000. aastast on Pille käinud õpetamas Lätis, kus tantsustuudio Alegria juures väikesest bharatanatyam’iga alustanud grupist kasvas välja iseseisev India tantsu stuudio Bharata. Pille on andnud India tantsu tunde ka Soomes.

Stuudio õpetajad läbi aegade

Esimene õpetaja oli tantsurühma Amrita looja Irina Jankevitch, kes andis õpetamise 1987.
aastal üle Pille Roosile. 1990ndate alguses juhendas Pille kõrval õpilasi paar hooaega ka
Annika Nõmberg. Pille andis regulaarseid tunde kuni 2002. aastani, seejärel korraldas kursusi ja juhtis stuudiot kuni 2016. aastani. Aastail 2002–2006 viis tunde läbi Liina Karoliise Jääts. Helen Geršman hakkas õpetama aastal 2004 ja alates 2007 jäid tema õlule kõik stuudio rühmad. 2008/2009 hooajal juhendas algajate rühma Linda Treimann. 2012. aastal alustas Heleni kõrval tundide juhendamist Ruth Maria Roosi-Ott. Jekaterina Ganina (end. Malõsheva) juhendas venekeelset rühma aastatel 1998–1999 ja taas alates 2018. aastast. Amrita stuudios on aastate jooksul tegutsenud ka lasterühm: aastatel 1995–2000 Pille Roosi, 2003. aastal Jamila, 2012–2017 Ruth Maria ja 2013–2017 Keilas Anna Sarapi juhendamisel.

Amrita õpilastest on väljaspool stuudiot India tantsu õpetanud Vaike Vahter, Külli Roosi ja Marju Sigur Tallinnas, Kersti Randmaa Saaremaal ja Annika Nõmberg eri paigus üle Eesti. Narvas ja Kohtla-Järvel andis tunde Heleni endine õpilane Olga Petruhhina. 2004. aastal hakkas Tartus tantsustuudio Sansaara juures India tantsu õpetama Maare-Marika Heinsoo- Kiiver. Alates 2009. aastast on Maare grupike tegutsenud iseseisvalt. 2017. aasta sügisest alustas Tartus tantsustuudios Duende algajate rühm Triinu Heinsoo juhendamisel. Aastatel 2008–2017 õpetas Soomes Helsingis bharatanatyam’it Ann Ojala.